Ben yaklaşık 5 yıldır bir katılım bankasında çalışıyorum. Yıllardır inanarak yaptığım işimde son 1 senedir kuşkular ortaya çıkmaya başladı. Özellikle son “bedelli askerlik kampanyası” ile işimden soğumaya başladım ve artık bankalarla aramızda pek fark kalmadığına inanmaya başladım. Benim buradan aldığım maaş bana haram olur mu?

Tarih: 07 Ocak 2013

CEVAP:

Katılım bankaları, hataları ile birlikte İslam’ın emrettiği doğrultuda faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş ve kendilerini o şekilde ilan etmişlerdir.

Katılım bankalarının üzerine kurulduğu felsefe doğrudur; fakat işleyişte bazı eksiklikler, hatalar, kusurlar ve hatta “bilerek” yanlışlar yapılmaktadır.

Tüm uygulamaları haram olmadığı ve kendilerini helal yöntemle çalıştıkları şeklinde deklare ettikleri için aldığınız/alacağınız maaşın tümü haram olmaz. Ancak işin bizzat uygulayıcısı olduğunuz ve işin iç yüzünü bildiğiniz için, kalbiniz mutmain değilse iyi bir iş bulmanız uygun olur.

Doç. Dr. Servet Bayındır