Mesleğim, mesela masörlük gibi, bir başkasına dokunmayı gerektiriyorsa bu, günah mıdır? Bazen işim gereği kadınlara da dokunmak zorunda kalıyorum. Bu konudaki hüküm nedir?

Tarih: 19 Eylül 2011

CEVAP:

Kur’an-ı Kerim’de gerek erkeğe, gerekse kadına bakışlarını kontrol etme emri verilmiş ve avret yerlerinin kapalı tutulması özellikle emredilmiştir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Mümin erkeklere söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve ferclerini korusunlar….” (Nur, 24/30)

“Mümin kadınlara da söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve ferclerini korusunlar….” (Nur, 24/31)

Ferc, erkeğin ve kadının ön ve arkasıyla onları çevreleyen yere denir ki bu, diz kapağı ile göbeğinin arasıdır.  Bu bölgeyi kişinin eşi dışında kimse göremez.

Kadının eli, yüzü, bileği ve ayakları dışındaki organlarına yabancı erkeklerin bakmaları da Nur 31. ayette haram kılınmıştır. Dokunma, bakmanın bir ileri safhası olduğu için kadınlara masaj yapmanız haramdır.