Kadın ve erkeğin birbirlerinin cinsel organlarını görmelerinde bir mahzur var mıdır?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Karı kocadan her biri diğerinin cinsel organını görebilir. Behz b. Hakîm radıyallahu anh, dedesinden şöyle rivâyet etmiştir:

“Ey Allah’ın Rasûlü! Örtülmesi gereken yerlerimizi kime karşı örtelim? Diye sordum. Şöyle buyurdular: “Hanımından veya cariyenden başka herkese karşı örtülmesi gereken yerlerini ört.” İnsanlar bir arada otururlarken avret ile hüküm nedir diye sorunca: “Gücün yettiğince avret yerlerini kimseye göstermemeye çalış!” Sonra ben kişi tek başına olunca ne yapması gerekir dedim; “Kendisinden hayâ edilip utanılmaya en layık olan zat Allah’tır” buyurdular. (Tirmizi, Edeb, 39; İbn Mace, Nikah, 27)

Bu hadisten anlaşılacağı üzere eşlerin cinsel organlarını birbirlerinden korumaları gerekmemektedir.