Ben ailevî bir konuda kardeşimle kavga etmiş ve bir daha onunla konuşmamaya ve onun evine gitmemeye yemin etmiştim. Yeminimi bozabilir miyim?

Tarih: 28 Ocak 2013

CEVAP:

Allah’ın bir emrini terk etmek veya bir günahı işlemek üzere yemin eden kimse, bu yeminine uymaz; bundan dolayı dola­yı keffâret verir.  Sizin de farz olan akraba ziyaretini terk etmeye dair ettiğiniz yemini bozmanız gerekir.

Allah Teâlâ yeminle ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

قَدْ فَرَضَ اللَّهُ لَكُمْ تَحِلَّةَ أَيْمَانِكُمْ وَاللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

“Allah (gerektiğinde) yeminlerinizi bozmanın kuralını koymuştur. Sizin yardımcınız Allah’tır. O, bilir, doğru karar verir.” (Tahrîm, 66/2)

وَلَا تَجْعَلُوا اللَّهَ عُرْضَةً لِأَيْمَانِكُمْ أَنْ تَبَرُّوا وَتَتَّقُوا وَتُصْلِحُوا بَيْنَ النَّاسِ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

“Yeminlerinizde Allah’ı; iyilik yapmanıza, takvanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel yapmayın.  Allah işitir ve bilir.” (Bakara, 2/224)

Bazı durumlarda yeminin bozulması ve haram olan şeyleri yapmaya dair yemin edilmeyeceği hakkında Hz. Peygamber’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Günaha yemin edenin yemini yemin değildir. Akraba ile ilişkiyi kesmeye yemin edenin yemini de yemin değildir.” (Ebû Dâvûd, Talak, 7)

Bu hadis, ulemanın çoğunluğu tarafından “Bir konuda yemin eder, sonra başkasını hayırlı görürsen yeminini boz, keffaretini ver ve hayırlı gördüğüne gel.” (Buhârî, Eymân 1, Müslim, Eymân, 11 (1650) hadisinden dolayı şu şekilde anlaşılmıştır:

“Kim akraba ziyaretini kesmek üzere yemin eder­se bu yeminini yerine getirmesin. Bilakis o yeminin aksine hareket etsin; fakat yeminini bozduğu için de keffaretini versin.”

Yemin keffareti hakkında daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/keffaret-ne-demektir-yemin-keffareti-hakkinda-bilgi-verebilir-misiniz.html