Namaz vakitleri ile ilgili bir soru sormak istiyorum: Namazların gece zifiri karanlık çökünceye kadar kılınması mı gerekiyor yoksa zifiri karanlık çökse de kılınabilir mi? Akşam namazının ardından hemen yatsı kılınır mı? Sizin bir sohbetinizde "zifiri karanlık çöktü mü yatsının vakti bitmiştir" diye dinledim. Emin olmak için tekrar soruyorum.

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Namazı, Güneşin batıya kaymasından gecenin kararmasına kadar; bir de fecirdeki yoğunlaşma sırasında kıl. Fecirdeki yoğunlaşma gözle görülür.” (İsrâ 17/78)

Yatsı namazının normal vakti gecenin kararması ile birlikte biter. Bu yüzden karanlık tamamen bastırdığı anda yatsı namazının kılınmış olması gerekir.

İhtiyaç halinde akşam ile yatsı namazı birleştirilebilir. Bununla ilgili geniş bilgi sitemizde mevcuttur. Aşağıdaki linke tıklarsanız NAMAZLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ başlıklı yazıya ulaşabilirsiniz:

www.suleymaniyevakfi.org/fikih-arastirmalari/namazlarin-birlestirilmesi.html