Normalde farz ibadetlerini yapan insanların kandil gecelerinde özellikle Kur'an okumayı, dinlemeyi artırmasında bir sakınca var mıdır? Bu da bidat mi olur?

Tarih: 29 Haziran 2011

CEVAP:

Alışkanlık haline getirilen nafile ibadetlerin, Kur’an okumalarının bazı gecelerde artırılması, bazı gecelerde azaltılması, bazı gecelerde de terk edilmesi sakıncalı değildir.

Fakat “sevabından dolayı özellikle şu gece daha fazla nafile kılayım, daha fazla Kur’an okuyayım demek” sakıncalıdır. Bu, o gece yapılacak amellere diğer gecelerden daha fazla sevap verileceği gibi bir iddia taşır. Hakkında ayet veya hadis bulunmayan bu gibi konularda fikir ileri sürmek ise doğru değildir. Zaten bidatlerin ortaya çıkışı ve sürdürülüşü bu gibi masum gerekçelere dayanır. O yüzden dikkatli olmakta fayda vardır.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/dini-hayat-icin-kandil-geceleri-gerekli-degil-midir.html

www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/kandil-geceleri.html