İnternette şöyle bir şey okudum: “İmam Şa’rânî, kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu Ramazan-ı Şerif'in giriş günlerine göre şöyle tespit etmiştir. Kendisi 30 sene kadir gecesiyle bu tarife göre müşerref olmuşlardır. Birçok Allah dostu da bu usulle kadir gecesini bulmuşlardır. Buna göre Pazar günü girerse 29. gece, Pazartesi girerse 21.gece, Salı girerse 27. gece, Çarşamba girerse 19. gece, Perşembe girerse 25. gece, Cuma girerse 17. gece, Cumartesi girerse 23.gece.” Bunun doğruluk payı var mıdır?

Tarih: 08 Ağustos 2012

CEVAP:

Böyle bir şeyin doğruluk payı olamaz; çünkü hiçbir delile dayanmamaktadır. Aşağıdaki hadiste Nebîmiz sallallâhu aleyhi ve sellem, kadir gecesinin kendisine UNUTTURULDUĞUNU açık bir şekilde beyan etmiştir.

Ebû Saîd radıyallâhu anh anlatıyor: Biz Resûlullâh ile birlikte Ramazan’ın orta on gününde itikâfa girmiştik. Yirminci günün sabahı olunca eşyalarımızı (evlerimize) taşıdık. Sonra Resûlullah şöyle söyledi:

“İtikâfa girmiş olanlar, itikâf mahallerine dönsünler. Zira bu gece bana Kadir gecesinin hangi gece olduğu gösterilmişti, sonra unutturuldu. Siz, onu son on günde ve tek gecelerde arayın…” (Buhârî, Fadlu Leyleti’l-Kadr 2, 3, İtikâf 1, 9, 13; Müslim, Sıyâm 213, (1167)

Nebîmizin bu açıklaması üzerine kimsenin herhangi bir ilave yapması ve kadir gecesini tespit ettiğini iddia etmesi doğru olmayacaktır.

Kadir gecesi ile ilgili geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/kandil-geceleri/kadir-gecesi.html