Kadın çocuğunu emzirmek, evini temizlemek, yemek pişirmek zorunda değilmiş diyorlar. Böyle bir şey var mı?

Tarih: 07 Ocak 2011

CEVAP:

Çocuğu emzirmek, annenin görevidir. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Bu, emzirmeyi tamamlamak isteyenler içindir. Onların marufa uygun yiyecek ve giyeceği, çocuğun babasına aittir. Kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklenmez. Çocuğu yüzünden ne ana, ne de baba zarara sokulur.” (Bakara, 2/233)

Ayette de görüldüğü gibi iki yaşından önce çocuğunu memeden kesmek isteyen anne bu kararını dahi tek başına veremez. Ancak kocası ile karşılıklı anlaşmak suretiyle çocuğunu erken bir zamanda sütten kesebilir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/anneler-cocuklarini-emzirmek-zorunda-midirlar.html

Evlilikte erkeğin de kadının da bir takım ahlaki görevleri vardır. Kadına aile içinde bir görev verilmediği zannedilmemelidir. Kadın, ev içindeki işlere, koca da dışarıdaki işlere bakmakla yükümlü tutulmuştur. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Hz. Ali ile Hz. Fatıma arasında böyle bir görev taksimatı yapmıştır.

Evlilikte karı-koca hak ve görevleri konusunda geniş bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linkte bulunan yazımızı okuyunuz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/gunumuzde-kari-koca-ihtilafinin-sebepleri.html