Kadının kocasına ismi ile hitap etmesi haram mıdır?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Eşlerin birbirlerine isimleri ile hitap etmelerini yasaklayan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Hakkında yasaklayıcı herhangi bir delil bulunmayan bu gibi durumlar mubahtır. Yani yapılmalarında herhangi bir günah veya sevap yoktur.

Bu, örfle ilgili bir durumdur. Eşlerin birbirlerine isimleri ile hitap etmelerinin ayıp, garip karşılandığı toplumlarda/topluluklarda/gruplarda buna göre davranmak; bunun ayıp, garip karşılanmadığı yerlerde de buna göre davranmak en uygun olanıdır.