Bir arkadaşım hocalardan birine sormuş. İstanbul'da sahur yapıp Ankara'ya giden bir vatandaş (ya da İstanbul'dan daha doğuda bir yere) Ankara'da orucunu açmak için İstanbul ezanını beklemeliymiş. Ben de arkadaşıma "tersi durumda ne olacak? Ankara'da sahur yapıp İstanbul'a giden bir vatandaş Ankara ezanıyla orucunu mu açacak?" diye sordum, cevap veremedi. Bu işin doğrusu nedir?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Oruca imsak vaktiyle başlanır, akşam güneşin batışı ile birlikte iftar edilir. Buna göre kişinin oruca hangi şehirde başladığı değil de iftar vaktinde nerede bulunduğu önemlidir. İstanbul’da sahura başlayan kişi güneş battığında nerede bulunuyorsa bulunsun iftar eder, İstanbul’un iftar saatini beklemez.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 114.