İslam'ın şartları ve 32 farzın arasında örtünmek niye belirtilmemiştir?

Tarih: 29 Eylül 2009

CEVAP:

Halk arasında “İslam’ın şartları”, “imanın şartları” diye bilinen hususları iyi anlamak gerekir. Kelime-i şehadet, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek İslam’ın temelleridir. Buradan “bunların dışında İslam’ın şartı yoktur” şeklinde bir sonuç çıkmaz! Ana babaya iyi davranmak, doğru sözlü olmak, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak, cihad etmek ve zina, faiz gibi haramlardan kaçınmak vs. İslam’ın şartları değil midir? Bunları tanımayan, inkâr eden de İslam’dan çıkar. Dolayısıyla Allah’ın emirleri arasında herhangi bir ayrıma gitmemek gerekir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“…Şimdi siz o Kitab’ın bir bölümüne inanıyor, bir bölümünü görmezlikten mi geliyorsunuz? İçinizden bunu yapanın hak ettiği nedir, şu hayatta perişanlıktan başka bir şey mi!? Böyleleri Kıyamet gününde de en şiddetli azaba sürüklenirler. Allah ne yaptığınızdan habersiz değildir.” (Bakara, 2/85)

Örtünme de Allah’ın kesin emirlerinden biridir. Bunu bile bile inkâr eden kâfir olur. Ama bunun gibi Allah’ın en küçük bir emrini beğenmeyen, inkâr eden de dinden çıkar.