Sorum mahrem ve namahrem mevzusu üzerine. Mesela kardeş gibi aynı ev ortamını paylaşmış kişiler mesela amca çocukları… Birbirlerine nikâh düştüğünü bildiğimiz halde onların yanlarında rahat davranmayı mesela başörtüsünü kullanmamayı normal görebiliyorlar. İslam’da "kardeş gibi büyümek" terimi var mı? Bunun ile ilgili herhangi bir hadis veya ayet var mı?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Mü’min kadınların kimlerin yanında başlarını açabilecekleri ayetle bildirilmiştir. Allah Teala şöyle buyurur:

“Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar.  Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları,  babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

“Kardeş gibi büyümek” tabiri dinimizde yoktur. Bu, insanların ürettiği bir kavramdır. Kur’an’da Allah Teala bütün mü’minlerin kardeş olduğunu belirttiği halde yukarıdaki hükümleri koymuştur. Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem, yeğeni Ali radıyallâhu anh’ı kendi evinde büyütmüş ama sonra onu kızı Fatıma ile evlendirmiştir. Aralarında evlenme engeli bulunmayan amca çocukları arasında kardeş gibi büyüme olmaz. Bu gibi konularda dikkatli olmak lazımdır.