İslam dinine göre büyü yapan ve yaptıranın vebali, günahı nedir?

Tarih: 07 Ağustos 2012

CEVAP:

Büyü, hedef kitlenin bilmediği yöntemlerle olağanüstü güce sahip olduğu izlenimini vererek insanları etkileyip çıkar sağlamaya yönelik söz ve uygulamalardır. Yalana dayandığı için büyü yoluyla hiçbir sonuç alınamaz. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Sihirbazlar ne yaparlarsa yapsınlar, hedefe ulaşamazlar.” (Tâhâ 20/69)

Büyücü, insanüstü güçlere sahip olduğu izlenimini vererek kendini tanrılaştırır. Nebimiz şöyle demiştir:

“Kim büyü yaparsa şirke düşer.” (Nesâî, Tahrîm, 19)

Gelecekten haber verdiğini söyleyen kişiler de vardır. Bunlarla ilgili olarak Nebimiz demiştir ki:

“Gelecekten haber veren kişiye giderek bir şey soran ve söylediğini doğru sayan kişinin kırk gün namazı kabul edilmez.” (Müslim, Selâm, 125, (2230))

Gelecekten haber verdiği iddia eden kişiye gidip bir şey soran ve onu tasdik edenlerin “namazlarının kabul olmaması” ile kast edilen, onların bu namazlardan herhangi bir sevap elde edemeyeceğidir. Yoksa bu namazlarını daha sonra tekrar kılmaları gerekmez.