Hocam adımı değiştirmek istiyorum Gülçin isminden hep rahatsızlık duyuyorum. Yeni isim koyarken tekrar kulağa ezan okumak veya kurban kesmek gerekiyor mu? Dini olarak ne yapmam gerekiyor?

Tarih: 31 Ocak 2011

CEVAP:

Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem yeni Müslüman olan sahabilerden sadece isimleri İslam’a, genel edep ve ahlaka aykırı olanların isimlerini değiştirmiş, diğerlerine isimlerini değiştirmeleri gerektiğini söylememiştir.

Farsça kökenli olup “gül toplayan, gül devşiren” manasına gelen Gülçin; dinimize, kültürümüze, örfümüze aykırı bir isim değildir, dolayısıyla değiştirilmesi gerekmez.

Fakat her şeye rağmen bu isimden memnuniyetsizlik duyuluyorsa yeni bir isim alınabilir. Bunun için ezan okumak, kurban kesmek vs. gibi herhangi bir merasim düzenlemeye gerek yoktur. Nebîmizin, isimlerini değiştirdiği sahabilere bu tür bir merasim yaptırdığı bilinmemektedir.