Yardım kuruluşlarına internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yaparak yardımda bulunmak dinen caiz midir? Sonuçta bu işleme faiz karışmış oluyor mu, olmuyor mu?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Kredi kartı kullanmak caizdir. Fakat borçların gününde ödenmesi gereklidir. Gününde ödenmeyen borçlar faize girmektedir. Kredi kartı borcunu gününde ödemeyip faize girmek kişiyi vebal altına sokar.

Faiz, borçtan gelir elde etme işidir. Siz kredi kartı ile bir kuruma yardım yaptığınız andan itibaren bankaya borçlanmış oluyorsunuz. Eğer bu borcunuzu zamanında öderseniz banka sizden herhangi bir faiz alamaz. Ama günü geçtikten sonra ödeme yaparsanız o zaman faize sebebiyet vermiş olursunuz ki caiz olmayan durum budur.