Sünen-i Tirmizi’nin Zühd bahsindeki 2341 numaralı hadisi aktarıyorum: Osman b. Afvan (ra)’dan rivavete göre Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Adem oğlunun şunlardan başka şeylerde hakkı yoktur: Oturacağı bir ev, vücudunu örtecek bir elbise, ekmek ve su.”
Tirmizi'nin notu “hasen sahih” şeklinde. Bu hadisi nasıl anlamalıyız? Kelimeleri lafzıyla mı anlamalı, yoksa Efendimizin mümkün olduğu kadar az mal ile yetinmeye yönelik mecaz içerikli bir ifadede bulunduğunu mu düşünmeliyiz?

Tarih: 22 Ocak 2011

CEVAP:

Tirmizi, Zühd, 30’da geçen bu hadiste oturulacak bir evin, vücudu örtecek bir elbisenin, ekmek ve suyun insanın en zaruri ve en doğal hakları arasında bulunduğu vurgulanmaktadır.

Bu hadisi şerh eden hadis âlimleri, insanların bu gibi zaruri ihtiyaçlarını gidermek için yaptığı harcamaların diğer harcamalar gibi olmayacağını, diğer harcamaların zekât ve sadaka açısından kişiyi sorumlu kılacağını ama helalinden kazanılmak şartıyla oturulacak evin, elbisenin, ekmeğin ve suyun zekâta ve sadakaya tabi olmayacağını söylemişlerdir. (el-Mubârekfûrî, Tuhfetü’l-Ahvezî, Kahire, 2001, c: 6, s: 213, 2341. hadisin şerhi)

Ayrıca ödeme güçlüğü içine giren borçluların bu gibi malları haczedilemez.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bina-yapmak-icin-harcanan-parada-hayir-yoktur-hadisi-sahih-mi.html