Bir erkeğin dini nikâhını kendi babası kıyabilir mi? Nikâh kıyacak kişinin Diyanet'te görevli hoca olması şart mı, akraba olması sorun getirir mi?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâhı kıyan kişinin imam, hoca olması gerekmez. Önemli olan, bu nikâhın, geçerli olabilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığıdır.

Erkeğin babası nikâhla ilgili bilgilere vakıfsa nikâhı kıyabilir. Akraba olması sorun değildir.

Nikâh için gerekli şartlara dair aşağıdaki linklerden bilgi edinebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/imam-nikahinin-sartlari-nelerdir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/imam-nikahinin-dindeki-yeri-nedir.html