Dini nikâh konusu kafamı çok karıştırıyor. Bir hocanın dediği, diğerininkini tutmuyor. Biri 2 şahit diyor biri 4. Biri mehir hakkı soruyor bayan eşe, biri öyle bir şeyden bahsetmiyor bile. Yani her hoca kendi tarzını oluşturmuş. Şimdi hangisine inanalım? Bir de ailelerin bu nikâhı bilip bilmemesi konusu var. Kişiler reşitse sorumluluk olarak özgür iradeye kavuşmuyorlar mı? Yani kendi hayatındaki seçiminde kendi karar veremiyor mu? Aile razı olmadığı takdirde kaçırma olayı oluyor, direkt dini nikâha koşuluyor. Madem kabul değil o zaman kaçan ve ailesi razı olmayan milyonlarca insan zina yapıyor kendi eşleriyle! Bu ne çelişkidir? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

İslam bir dindir ve dinde kuralları dindarlar değil; bizzat Allah koyar. İnsanlara düşen de bu kuralları uygulamaktadır. Fakat zaman zaman insanoğlu gerek menfaatleri gerekse başka sebeplerden dolayı Allah’ın koyduğu kuralları tanımaz, kendisi kurallar koyar. Bazen de işine gelmeyen kuralları görmezlikten gelir. Bir de işin taklit boyutu vardır. Dini bir konu hakkında Allah’ın ve Resûlünün ne dediğinden çok, eski âlimlerin dediklerine bakanların sayısı bir hayli çoktur.

Âlimlerin nikâh konusuna bakışları da bunlardan biridir. Kimi kendi menfaatleri yüzünden, kimi toplumsal şartların öyle gerektirmesinden ama çoğunluğu da eski âlimleri taklit yüzünden nikâh konusunda farklı ve yanlış hükümler çıkarmışlardır.

www.suleymaniyevakfi.org sitemizin NİKÂH/EVLİLİK başlığı altında 4 adet yazı bulunmaktadır. Oradaki yazıları dikkatli bir şekilde okursanız sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz. Nikâhta velinin yeri, velisiz nikâh, gizli nikâh gibi konuların işlendiği bu yazıları okuyunca gizli nikâh kıyılamayacağını, ailelerin kızlarını zorla evlendiremeyeceğini veya sebepsiz yere evlenmesini engelleyemeyeceğini vs. delilleri ile birlikte görebilirsiniz.