İmam nikâhı hakkında her sitenin yorumu farklı. Aynı dindeniz fakat her şey farklı nasıl oluyor anlamadım! Biri sadece iki şahitle kıyılan nikahın geçerli olduğunu yazıyor, diğeri geçersiz olduğunu... Hangisi doğru? Galiba en iyisi yine kendi bildiğimizdir.

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

İmam nikâhını her sitenin farklı yorumlaması değil, bu konuda Allah’ın ve elçisinin ne dediğidir önemli olan! Sitemizde bu konuyla ilgili yazıları okuduysanız Hanefi mezhebine göre sadece iki şahitle kıyılacak olan nikâhın geçerli olacağı görüşünün HATALI olduğu ilgili ayet ve hadislerle ortaya konulmuştur. Farklı dediğiniz yorumlar da işte bu yanlış görüşe dayanmaktadır.

Bir Müslüman olarak size düşen; doğrunun peşinde olmak, onu aramak ve bulduğunda amel etmektir. Sakın bilmediğiniz konularda kendi fikrinize göre amel etmeye kalkışmayın. İşinize gelen ve hoşunuza giden yorumlara değil; hoşunuza gitmese de doğru olan bilgilere tabi olmanız gerekir. Doğruluğun ölçüsü de söylenenlerin konuyla ilgili ayet ve hadislere aykırı düşmemesidir.

Sitemizin nikâhla ilgili özel bölümünde yer alan yazılarımızı, soru-cevapları bir kez daha okuyun. Konuyla ilgili ayet ve hadisleri gözlerinizle görün. Ondan sonra hangisinin doğru olduğuna karar verebilirsiniz.