Biz iki erkek, bir kız olmak üzere toplam üç kardeşiz. Bir down sendromlu erkek kardeşim, bir de doktor olan ağabeyim var. Babam bana ve ağabeyime ev aldı. Şu an bu evler kendi üzerine; ama bize “Kim nerede oturuyorsa o ev onun” dedi. Babamın bundan başka 3 tane daha evi ve bankada parası var. Bunlar için ise bize herhangi bir şey söylemedi. Babam öldükten sonra miras paylaşımı nasıl yapılmalıdır? Ayrıca babam parasını bankada tutuyor. Oradan da kesinlikle faiz alıyordur. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Tarih: 18 Ocak 2012

CEVAP:

Babanızın hayatta iken çocukları arasında adil davranması ve ölüme bağlı olarak adaletsiz tasarruflarda bulunmaması gerekir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/miras-konusunda-cocuklar-arasinda-ayirim-yapmanin-hukmu-nedir.html

Babanızın ağabeyinize ve size verdiği evler ile bankadaki parası da dâhil olmak üzere tüm mal varlığı terekeye dâhil edilerek taksim yapılır. Bu taksimde down sendromlu kardeşiniz de terekeden miras alır. Hastalığı sebebiyle mirastan mahrum edilmesi veya diğer erkek kardeşinden daha az pay alması söz konusu değildir. Hastalığının derecesine göre malı üzerinde doğrudan tasarrufta bulunamaması (onun yerine vasisi malını yönetir) ise ayrı bir konudur.

Babanızın faiz alması, onun günahıdır. Uygun ortamlarda, ilgili ayetleri okuyarak babanızı faiz konusunda uyarın. Siz, malın/paranın sizin mülkiyetinize geçmesinden sonraki durumundan mesulsünüz.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/haram-paraya-mirasci-olunur-mu.html

Miras taksimi ise şöyle olur. Eğer anneniz sağ değilse miras, ölenin çocukları olan sizler arasında erkek çocuğun iki kız çocuk hissesi alacağı şekilde paylaştırılır. Toplam miras 5 hisse kabul edilirse, 2 hisse hasta olan erkek kardeşinize, 2 hisse doktor olan ağabeyinize, 1 hisse de size kalır.

Anneniz sağ ise bu durumda miras aşağıdaki linkte belirtilen şekilde paylaştırılmalıdır:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/adam-oldu-karisi-iki-oglu-ve-bir-kizi-kaldi-miras-nasil-taksim-edilir.html