İhram ne demektir? İhrama girmenin gerekliliğinin delili nedir?

Tarih: 10 Haziran 2014

CEVAP:

Hac veya umre ibadetine başlayan kişi normal zamanlarda yaptığı bazı şeyleri yapamaz. İhram, işte böyle bir yasağın içine girmek demektir. Bu olmadan ibadete başlanmış olunamayacağı için ihram, hac ve umrenin farzlarındandır. Bu tıpkı, namaza başlayan kişinin yiyip içememesi ve konuşamaması gibidir. Namazdayken yeme, içme ve konuşma gibi yasaklar, niyet edip “Allâhu Ekber” dedikten sonra başlar. Onun için o tekbire, “tahrîme tekbiri” yani kişiyi ihrama sokan tekbir denir. Hac veya umre için ihrama girmek de niyet ve telbiye ile olur. İlgili âyette şöyle buyrulur:

“Kim o aylarda hacca başlarsa hac sırasında ne müstehcenlik yapar ne günaha girer ne de kavga eder…” (Bakara, 2/97)

Hac ibadetine başlamak, ayette sözü edilen yasaklı konuma gelmektir. Böyle bir kişinin av yapması da yasaktır. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Müminler, ihramlıyken avı öldürmeyin.” (Mâide, 5/95)

“Kara avı ihramda olduğunuz sürece haram kılındı.” (Mâide, 5/96)

İhram ve ihramlıyken yasak olan şeyler konusunda geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kisaca-ihram-yasaklarindan-bahseder-misiniz.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/ihramli-iken-dikisli-elbise-giyme-yasaginin-dayanagi-nedir.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ihrama-girmeden-once-parfum-deodorant-veya-koku-surmek-caiz-mi.html