İblis, Allah Teala'nın huzurundan kovulmadan önce meleklerin hocası mıydı?

Tarih: 11 Temmuz 2012

CEVAP:

İblis’in Allah’ın huzurundan kovulmadan önce meleklerin hocası olduğuna dair açık bir bilgi Kur’an’da ve sahih hadislerle bulunmamaktadır. Kur’an-ı Kerim 11 ayette İblis kelimesine yer verir ve bunların çoğunda Allah Teâlâ’nın meleklere Hz. Âdem’e secde etmeyi emrettiğinden ve onun buna karşı geldiğinden bahsedilir. (bk. el-Bakara 2/34; el-A’raf 7/11) Ayetlerde geçen secde emrinin umumi olarak melekleri kapsadığından hareketle İblis’in de bunlara dâhil olduğunu kabul edenler olmuştur.

Aşağıdaki adresi de inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/iblis-cinlerdendi-de-isyan-edince-baska-bir-varliga-mi-donustu.html