Resulullah’ın tebyin görevi ile ilgili yazınızda da görüldüğü üzere peygamberlerin görevi, vahyi gizlememek. Bu, zaten apaçık olan bir şey. Söylemek istediğim, peygamberlerin, bir bilenin hiç mi açıklama, tefsir görevi yoktur. Böyle olsa sitenizden indirdiğim Bakara suresi mealine bir açıklama bölümü koymazdınız. Bu konuda açığa çıkmamış bir durum mu var? Bu konuda bilgilerinize müracaat ediyorum.

Tarih: 05 Ocak 2012

CEVAP:

Sözünü ettiğiniz faaliyet, Resulullah’ın hikmeti talim etmesidir. Bu, zaten Kuran’ın içinde olan hükümleri, belli bir metoda göre ortaya çıkarmaktır. Yani zaten var olanı açığa çıkarma işlemidir. Buna mecazen açıklama denebilir. Ancak gelenek, tebyini böyle anlamamaktadır. Onlar tebyini, Resulullah’ın açıklamaları olmadan anlaşılmasının mümkün olmadığı açıklamalar olarak anlamaktalar. Ve bu açıklamaların bir kısmının da Kuran dışı vahiyle ona bildirildiği söyleniyor. Bu ikisi farklı şeylerdir.

Geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkte bulunan yazımızı okuyun:

www.suleymaniyevakfi.org/kutsanan-gelenek-ve-kuran/kitap-ve-hikmet.html