Vekâletle kurban kesiminin Resûlullâh zamanında olan uygulaması var mıdır?

Tarih: 11 Ekim 2013

CEVAP:

Resûlullâh’ın, ailesi adına veya onlara vekâleten kurban kestiğiyle alakalı olarak Aişe Validemizden şöyle bir rivayet nakledilmiştir:

“Biz Mina’daydık ve bize sığır eti getirildi. Bu nedir, diye sordum. Resûlullâh, zevceleri adına sığır kurban etti, dediler.” (Buhârî, Edâhî, 3)

Hz. Ali’nin de Resûlullâh’a vekâleten kurban kestiği, kurbanlık hayvanlara nezaret ettiği kaynaklarda zikredilmektedir. İlgili bir rivayet şöyledir:

“Resûlullâh bana kurbanlara nezaret etmemi ve bunların kesimi hususunda develerine bakmamı, etleriyle, derilerini ve çullarını tasadduk etmemi, kasaba bunlardan bir şey ver­mememi bana emir buyurdu ve: ‘Ona (kasaba) biz kendimizden (bir şeyler)  veririz.’ dedi.” (Müslim, Hac, 348 (1317). Ayrıca bkz: Buhârî, Hac, 120, 121)