Bir araştırma için Hz. Âdem’in ilk doğan çocuklarının isimlerini arıyorum. Özellikle de ilk kızının ismini... Yardımcı olur musunuz?

Tarih: 25 Mayıs 2011

CEVAP:

“İsrâiliyat’tan kaynaklanan bazı bilgi­lere göre Âdem ile Havva, cennetten çıktıktan 223 gün sonra evlenmişlerdir. Havvâ, Âdem’e her batında bir kız ve bir erkek olmak üzere, yirmi batında kırk çocuk doğurmuştur. İlk ikizler Kabil ile kız kardeşi Aklima, son ikizler ise Abdülmugis ve Emetülmugis‘tir. Sadece Şît tek doğmuştur. Kabil ve Aklima‘dan sonra ise Hâbil ile Lebuda doğmuştur.

Âdem’in ilk çocuk­larının isimleri, apokrif kabul edilen ki­taplarda farklı şekillerde verilmektedir. “Hazineler Mağarası“na göre Kabil (Cain) ile Lebuda, Hâbil (Adel) ile Kelimath; “Âdem’in Ve­fatı” (La mort d’Adam) adlı esere göre Kabil ile Kainan, Hâbil ile Ema; “Âdem ve Havva’nın Mücadelesi”‘ne göre ise Kabil ile Luva, Hâbil ile de Aklejane dünyaya gel­miştir.” (Süleyman Hayri Bolay, “Âdem”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 1, s: 363)

Yukarıda da söylendiği gibi bu bilgiler ayet veya hadis değil, İsrailiyat kaynaklıdır. Yani doğruluğu şüphelidir. O gözle değerlendirilmesi gerekmektedir.