Hocam Ra’d Suresi 28.ayette hidayete erenlerin "iman eden ve kalpleri Allah’ı zikretmekle itmi'nana eren" kimseler olduğu ve kalplerin ancak Allah'ın zikriyle mutmain olacağı beyan olunuyor. Ben de sıkıntılı bir kimseyim. Allah’ı zikretmek istiyorum ama zikirle ilgili kitaplar hep tarikatların kitapları. Hocam Allah’ı doğru olarak zikretmeme sebep olacak bir eser tavsiye edebilir misiniz?

Tarih: 05 Temmuz 2010

CEVAP:

Tavsiye edebileceğimiz tek kitap, en büyük zikir olan Kur’an-ı Kerim’dir. Zira o, okundukça insanı huzura kavuşturur. İnsanlar için bir rahmet ve şifadır.

“Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olan (dertlere) bir şifa, mü’minler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.” (Yunus, 10/57)

“Biz Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, mü’minler için bir şifa ve rahmettir; zalimlerin ise yalnızca ziyanını artırır.” (İsra, 17/82)

Kur’an’ın bir diğer adı da “zikir” dir:

“O Zikri (Kur’an’ı) biz indirdik ve onu elbette biz koruyacağız.” (Hicr, 15/9)

Kur’an’ı Zikir olarak vasıflandıran Allah Teâlâ, kalplerin ancak bu zikri okumakla tatmin olacağını bildirmektedir:

“(Onlar) İman edenler ve gönülleri Allah’ın zikri ile sükûnete erenlerdir. Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ın zikri ile sükûnet bulur.” (Ra’d, 13/28)

Durum böyle olduğuna göre bol bol Kur’an-ı Kerim okumanız gerekmektedir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kuranin-zikir-olmasini-aciklarmisiniz.html