Alanya’da çok yaygın bir tüccar geleneği var. Portakal, mandalina, yenidünya (muşmula) kiraz v.s. gibi meyveler çiçek açmadan çok çok önce pazarlık usulü satılıyor. Bunun için gerek bahçe sahibi, gerekse tüccar aşırı kâr da edebiliyor zarar da. Henüz meyvesi oluşmayan bahçelerin bu şekilde satışı karşılıklı rıza olsa bile dinen caiz midir?

Tarih: 06 Ağustos 2010

CEVAP:

Bu şekilde bir satış selem şeklinde olursa caizdir.

Selem, para peşin, mal veresiye olmak üzere yapılan satıştır. Burada işlem, veresiye satışın tam tersine yürür. Malın miktarının, özelliklerinin, teslim yerinin ve teslim tarihinin akit sırasında tespit edilmesi şarttır. Şartlarına uygun olarak yapılan bir selem akdi ile ileri bir tarihte üretilecek mallar şimdiden satılmış ve bedeli nakit olarak alınmış olur.

İbn Abbas şöyle dedi: “Allah’ın Elçisi Medine’ye geldiğinde insanlar iki yıllık, üç yıllık hurma mahsulünü önceden satarlardı. Dedi ki:

“Kim bir şeyi önceden satarsa ölçüsü belli, tartısı belli, vâdesi belli olsun.” (Buhârî, Selem, 2.)

KAYNAK: Abdulaziz Bayındır, Ticaret ve Faiz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2007, s: 149)