Kesilmiş olan kurbanın eti bir hayır kurumuna bağışlanıyor, hayır kurumu da bu eti kasaba satıyor. Bu olay caiz midir?

Tarih: 03 Kasım 2010

CEVAP:

Hacc suresinin 34 ve 36. ayetlerine göre kurban ibadetinde asıl olan; koyun, keçi, sığır ve deve cinsi hayvanlar üzerine Allah’ın anmak ve onların kanını akıtmaktır. Hayır kurumlarına, Kur’an kurslarına getirilen, bağışlanan hayvanlar da kesildiği anda ibadet yerine getirilmiş olur. Bundan sonra etlerin mülkiyeti bağışçı tarafından bu kurumlara devredilmektedir. Kurum yöneticileri diğer ihtiyaçlarını giderebilmek için bu etleri takas edebilir veya satabilir. Bunda herhangi bir sakınca olmaz.