Ben 19 yaşında üniversite öğrencisiyim, sık yıkandığım için hastalandım ve en azından bir kaç gün suya giremem. Ama bu arada cünüp oldum. Acaba iyileşene kadar cünüp kalsam günaha girer miyim? Aksi halde hastalanıp okulumdan geri kalmaktan korkuyorum.

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Siz sık yıkanmaktan değil de yıkandıktan sonra gerekli önlemleri almadığınızdan dolayı hastalanıyor olabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olun.

Bir Müslüman en fazla bir namaz vakti müddetince cünüp olarak kalabilir. Bundan daha fazla cünüp durmak caiz değildir.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cinsel-iliskiden-sonra-gusul-abdesti-ne-kadar-sure-geciktirilebilir.html

Fakat yıkandığınız takdirde sağlınız bozuluyorsa o zaman teyemmüm edebilirsiniz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

Müminler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınıza mesh edin ayaklarınızı da topuklarınıza kadar. Eğer cünüpseniz yıkanın. Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolundan gelir yahut kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin. Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki şükredesiniz.(Mâide 5/6)