Haram olan hayvansal bir yemle (mesela kan veya domuz kemik unundan elde edilen mineraller gibi) veya haram olan bir katkı maddesiyle beslenen bir hayvanın eti helal midir? Hayvanların beslenmesinde ve yemlerde nelere dikkat etmek gerekir? Böyle bir hayvanın (büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar için) kesilmeden önce belli bir süre bekletilmesi gerekir mi?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Helal-haram; hayvanlar için değil, insanlar içindir. Domuz eti, leş ve kan gibi pis gıda maddelerini hayvanlar yiyebilirler. Eğer bu maddelerin katıldığı yemler, hayvanı hasta edecek veya bazı mikropların, hayvanlar yoluyla insana bulaşmasına yol açacaksa o hayvan iyileşmeden ve mikrop vücudundan temizlenmeden yenmesi caiz olmaz. Buna karar verecek olanlar da uzmanlardır.

Bunun yanı sıra Hanefilere göre domuz sütü ile beslenen bir oğlağın yenilmesi helaldir. Çünkü domuz sütünü gıda olarak almakla o oğlağın eti değişime uğramaz. Almış olduğu gıdayı tüketir ve etkisi kalmaz.