Ben zamanında hafızlık yaptım ama şimdi iş hayatına atıldım. Hafızlığımı unutmamak istiyorum. Benim durumumda olan yüzlerce arkadaşımın olduğunu da iyi biliyorum. Bir arkadaş “6 ay boyunca üç günde bir hatim yapmak, hafızlığı kuvvetlendirir” demişti. Siz ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Tarih: 11 Ocak 2011

CEVAP:

Kendinize günlük bir program hazırlayın. Ortalama 1 saatinizi buna ayırın. Zaman olarak da sabah namazı sıralarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Zira bu zamanda zihniniz boş ve dinlenmiş olacağı için okuduklarınız aklınızda kalır. Bunun yanı sıra kendinize bir MP3 tarzı bir dinleme cihazı alın. Buna okuyuşunu beğendiğiniz bir hafızın (mesela Abdulbasit Abdussamed, Minşavi vs. gibi) hatmini yükleyin. Yolda yürürken, vasıtadayken bunları dinleyerek de ezberlerinizi tekrar edebilirsiniz.

Bir de aşağıdaki linkten dünyanın çeşitli bölgelerinden 700’den fazla hafızın okuyuşu ile Kur’an dinleyebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Boş vakitlerinizde kıraatlere, rivayetlere ve hafızlara göre çeşitli şekillerde sınıflandırmanın yapıldığı bu siteyi takip ederseniz ezberlerinizi unutmazsınız.

www.midad.me/quran/