Hacerülesved'e yapılan saygı ve hürmetin bildiğim kadarıyla İslam'ın başka hiçbir uygulamasında bir benzeri bulunmamaktadır. (Bir taşa yapılan saygı bağlamında) İslam'ın putlara ve şirke reddi ortadayken bu eylemi sırf sünnet olduğu için yapmak ne derece sağlıklıdır? Daha doğrusu Hacerülesved’e yapılan saygı gerçekten Peygamberimizin davranışı mıdır?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Hacerülesved’e verilen değerin putlarla ilgisi yoktur. Putperestler putlarını Allah ile kendi aralarında aracı görür, onların kendilerini Allah’a daha çok yaklaştıracaklarına ve şefaat edeceklerine inanırlardı. Hacerülesved’e böyle vasıf verilmez. O sadece tavafın başlangıcını gösterir. Onu öpmemiz, peygamberimizin onu öpmesinden dolayıdır. Ömer radıyallahu anh’ın Hacerülesved için söylediği şu söz meşhurdur: “Biliyorum ki sen bir taşsın, ne bir faydan ne de zararın vardır. Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ı seni öperken görmeseydim, seni asla öpmezdim” (Buharî, Hacc 50, 57, 60; Müslim Hacc, 248, 120; Muvatta, Hacc 36, (1367).

Hanzala diyor ki: “Tâvus merhumu (tavaf yaparken) gördüm. Rükne gelince (Hacerülesved) üzerinde izdiham bulursa sıkışıklık yapmaz, geçer giderdi; boş ve müsait bulursa üç sefer öperdi. Ömer radıyallahu anh: “Ben Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ı böyle yaparken gördüm” demiştir.” (Nesâî, Hacc 148)

Peygamberimiz aleyhissalâtu vesselam Ömer radıyallahu anh’a şunu söylemiştir: “Ey Ebu Hafs, sende fazla kuvvet var, zayıfa eziyet verme. Köşeyi boş görürsen yanaşarak öp, değilse tekbir getirip geç.” (Ahmed b. Hanbel 1/23)

Bugün hac ve umreye gidenlerin bir kısmı, Hacerülesved’i öpmeyi tavafın sünneti değil, kendileri için en önemli ibadet gibi görüyorlar. Yanlış olan budur. Bu konuda insanları eğitmek gerekir.

Bu konudaki görüntülü cevaplarımızı izlemek için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hacerulesvedin-hac-veya-umre-acisindan-bir-onemi-var-midir.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hacerul-esved-cennetten-mi-gelmistir-onu-opmek-sart-midir.html