Şeytan taşlama diye bir şey var mıdır? Son zamanlarda televizyonlarda bazı hocalar hacda şeytan taşlamanın olmadığını, bunun sonradan ortaya çıkarıldığını söylüyorlar. Bu işin doğrusu nedir?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Hacda şeytan taşlama ayetle sabittir. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Allah’ı sayılı günlerde anın. Kim acele eder, (Mina’dan) iki günde dönerse, üzerinde bir günah kalmaz. Kim de geri kalırsa, onun üzerinde de günah kalmaz. Bu, sakınanlar için böyledir. Allah’tan sakının. Bilin ki, siz onun huzuruna toplanacaksınız.” (Bakara, 2/203)

Kurban bayramının birinci gününe yevm-ün-nahr, ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerine de eyyam-ı teşrîk denir. Birinci günü hacılar, şeytan taşlar, kurban keser ve Mekke’ye inip Kâbe’yi tavaf ederler. Mina’ya döndükleri zaman o gün bitmiş, ikinci gün, yani eyyâm-ı teşrîk başlamış olur. Geriye Mina’da arka arkaya üç günde yapılacak şeytan taşlama ibadeti kalır. Hacılar, peygamberimizin yaptığı gibi, her gün öğleden sonra küçük, orta ve büyük şeytanı taşlar ve hac görevlerini bitirirler. Ayette belirtildiği gibi hac görevini bitiren, eğer bu süre içinde yanlış davranışlardan sakınmışsa günahsız hale gelmiş olur. Bu görevi iki günde bitirenlerin durumu da aynıdır. Şeytana taş atarken “Bismillahi Allahu ekber” denir. Bu günlerin zikri budur. Bunu Peygamberimiz, uygulamasıyla göstermiştir.

NOT: 09 Ekim 2008 Perşembe günü katıldığımız bir televizyon programında bu konuyu tartıştık. Bu program www.kurandersi.com/ sitemize eklenmiştir. Konu ile ilgili daha geniş bilgiye o programı izleyerek ulaşabilirsiniz. Programın linki aşağıdadır:

www.kurandersi.com/tv-programlari/ulke-tv-siradisi-programi-seytan-taslama/

Bunun yanı sıra 18 Kasım 2008 Salı günü düzenlediğimiz Kur’an Sohbetinde, Kur’an’a Göre Hacc İbadeti konusunu işledik. Konuyla ilgili tüm detaylara ilgili dersten ulaşabilirsiniz. Dersin linki aşağıdadır:

www.kurandersi.com/kuran-sohbetleri/2008/hac.html