Ben 25 yaşında öğretmenlik yapan, bekâr ve yalnız yaşayan biriyim. Bu sıralar evlenmeyi düşünüyorum. Evlenmeyi düşündüğüm kişi ile gerekli olan şartları tamamladık. Ama kızın ailesi bu yıl da kızlarını vermek istemiyor, hacca gitmek istiyorlar. Bir ailenin evlenecek bir kızı varken hacca gitmesi doğru olur mu? Dinen bunun hükmü nedir? Kızın ailesinin haccı bir yıl ertelemesi münasip olmaz mı?

Tarih: 13 Ağustos 2009

CEVAP:

Bir Müslüman, bekâr kızını evlendirecek diye kendine farz olan haccı erteleyemez. Ama hacca gidecekler diye de kızlarının evlenmesini geciktiremezler. Bunlardan biri diğerine bağlı değildir. Dolayısıyla bu yıl bunların ikisinin de yapılması gerekir.