"Hac kapının eşiğindedir." sözünün dini açıdan anlamı nedir ?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Bu söz, yardım edecek kimse bulamıyorum ya da en sevaplı yardım kime yapılabilir, diyen kişiler için söylenmiş bir sözdür. Yani uzaklardaki kimseleri araman gerekmez senin yakınlarına ve sana kadar gelmiş kimselere yardımcı olursan umduğun sevaba kavuşursun demektir. Fakat bu sözün farz olan hac ile bir ilgisi yoktur. Hacca gitmesini gerektiren bir imkâna sahip kişilerin yapacakları hiç bir iyilik hac yerine geçmez. Mutlaka hacca gitmeleri gerekir.