Kadınlar gusül abdesti gerektiren bütün hallerinde abdest alırken niyet olarak “niyet ettim Allah rızası için gusül abdestimi almaya” diyerek mi başlayacaklar, yoksa hayız veya cünüplükten kurtulmak için ayrı bir niyet mi var?

Tarih: 12 Ağustos 2009

CEVAP:

Gusül abdestinde niyet etmek Hanefi mezhebine göre farz veya vacip değil; sünnettir. Bunda da niyetin tayini şart değildir. Bir kadın ister âdetten sonra isterse de cinsel ilişkiden sonra gusül abdesti alsın, bunu özellikle belirtmesi gerekmez. Yani “niyet ettim âdetten temizlenmek için gusül abdesti almaya” ya da “niyet ettim cünüplükten dolayı gusül abdesti almaya” demesi gerekmez. Hiçbir şey demese bile guslü sahih olur.