Saçları örgülü olan bir kadının gusül abdesti alırken örgülerini çözmesi gerekir mi?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Saçların dibine su ulaşıyorsa örgülerin çözülmesi gerekmez. Bununla ilgili hadisler şöyledir:

Ümmü Seleme (r.anha)’dan rivayete göre, şöyle demiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve selleme, “Ey Allah’ın Rasûlü saçımı sıkıca örmekteyim gusül abdesti için bu örgüleri çözeyim mi?” Buyurdular ki: “Hayır, başına üç sefer su akıtman yeterlidir, sonra tüm vücudunu yıkarsın böylece temizlenmiş olursun.” (Müslim, Hayz: 58, (330); Tirmizi, Taharet, 77; Ebu Davud, Taharet, 99)

Aişe validemiz, sahabeden Abdullah b. Amr’ın kadınlara yıkanacakları zaman örgülerini çözmelerini emrettiğini duymuş. Bunun üzerine; «Şu İbn Amr’a şaşarım, kadınlara, yıkanacakları zaman örgülerini çözmeyi emredermiş. İyi ki, başlarını tıraş etmelerini emretmemiş! Vallahi, ben ve Resulullah bir kaptan yıkanırdık. Başıma üç defa su dökmekten fazla bir şey yapmazdım (Resulullah da müdahale edip “örgülerini çöz” demezdi)» dedi. (Müslim, Hayz, 59 (331)