3 yıldır birlikte olduğum bir insan var. Hacca gitmiş, çok inançlı bir insan. Fakat imam nikâhı diye bir şey olmadığını "gönül nikâhı" olduğunu ve karı-koca olduğumuzu söylüyor. Yani “Allah katında evlilik, gönüle dayalıdır” diyor. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Gönül nikâhı diye bir şey olamaz. Maalesef bazı dindar görünümlü erkekler, bu gibi söylemlerle genç kızları/kadınları kandırmaktadırlar. Hanım kardeşlerimiz, bu gibi söylemlere karşı oldukça dikkatli olmalı ve kesinlikle bunlara itibar etmemelidirler.

Dinimize göre evlenmelerinde herhangi bir sakınca bulunmayan bir erkek ile bir kadın asla nikâhsız olarak bir araya gelemez. Nikâh ise ancak bir denetimden geçmesi şartı ile geçerli olabilir. Bu denetimi de öncelikle kızın velisi, yani ailesi yapar. Aileden habersiz olarak nikâh kıyılamaz. Eğer aile sebepsiz yere bir sorun çıkarırsa o zaman nikâhı bölgenin yetkili amiri kimse o denetler.

Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/velisiz-nikah.html