Ben imam nikâhıyla bir kez evlendim. Şahitler dışında kimse bilmiyordu. Sonra ayrıldık, herkes ayrıldığımızı duydu. Şu an bir başkasıyla evlenmek üzereyim. Ne yapmalıyım?

Tarih: 26 Şubat 2010

CEVAP:

Kızın ailesinin izni ve onayı olmadan kıyılan nikâh geçersizdir. Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Hangi kadın, velisinin izni olmadan nikâhlanırsa onun nikâhı bâtıldır (geçersizdir), onun nikâhı bâtıldır, onun nikâhı bâtıldır. Erkek onunla ilişkiye girmişse bu ilişkiye karşılık kadının mehir alma hakkı vardır. Eğer anlaşamazlarsa sultan (yetkili kişi) velisi olmayanın velisidir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 20; Tirmizî, Nikâh, 14; İbn Mâce, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66)

Eğer o kişi ile ilişkiye girdiyseniz ondan mehir alırsınız ve hamile olup olmadığınızın anlaşılması için bir kere âdet görüp temizleninceye kadar beklemeniz gerekir. Fakat ilişkiye girmemişseniz nikâhınız geçerli olmadığı için herhangi bir işlem yapmadan yeni bir evlilik yapabilirsiniz.

Velisiz nikâhla alakalı olarak aşağıdaki linkte bulunan yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/velisiz-nikah.html