Gerdek gecesine özel bir dua var mıdır?

Tarih: 05 Şubat 2011

CEVAP:

Abdullah İbn Mes’ud radıyallahu anh’dan gelen bir rivayete göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“(Düğün gecesi) gelin damadın yanına girdiğinde, damat namaza kalkar, gelin de onun arkasında durur ve birlikte iki rekât namaz kılarlar. Ardından erkek şöyle dua eder:

اَلّلهُمَّ بارِكْ لِي فِي أَهْلِي وَبارِكْ لِأَهْلِي فِيَّ

اَلّلهُمَّ ارْزُقْهُمْ مِنِّي وَارْزُقْنِي مِنْهُمْ

أَلّلهُمَّ اجْمَعْ بَيْنَنا ما جَمَعْتَ فِي خَيْرٍ وَفَرِّقْ بَيْنَنا إِذا فَرَقْتَ إِلى خَيْرٍ.

OKUNUŞU: Allâhümme bârik lî fî ehlî ve bârik li ehlî fiyye

Allâhümme’r-zuknî minnî ve’r-zuknî minhum

Allâhümme’c-ma’ beynenâ mâ cema’te fi hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferakte ilâ hayrin.

ANLAMI: “Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. ِAllahım! Eşimin benden rızıklanmasını (faydalanmasını) benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.” (Ali b. Ebu Bekir el-Heysemi, Mecmau’z-Zevaid ve Menbe’ul-Fevaid, c.4, s: 291-292)

Bu rivayet, senedinde bulunan bazı kimselerden dolayı zayıftır. Taberâni’de geçen ve buna göre daha sağlam olan rivayette ise bu dua Peygamberimizin değil; bizzat Abdullah İbn Mesud’un tavsiyesi olarak geçmektedir. (Bkz: Heysemî, a.g.e, c: 4, s: 292)