Gerdek gecesi kılınan iki rekât namazın hükmü nedir? Ve daha önce hiç evlenmemiş ama kız olmayan biri bu namazı kılmakla yükümlü müdür?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Gerdek gecesi kılınan namaz ile alakalı olarak kaynaklarda herhangi bir emir yoktur. Sadece Ashab-ı Kiram’ın bazılarının bu namazı kıldıkları ve tavsiye ettiklerine dair bilgiler mevcuttur. Buna bakılarak bu namazın müstehap olduğu söylenebilir.

Bu namazı kılacak olan kişinin erkek, kız, dul olup olmamasının herhangi bir farkı yoktur.

Kılındığında sevap kazanılacak, kılınmadığında ise günah olmayacak olan bu namazı isteyen herkes kılabilir. Yükümlülük söz konusu değildir. İsteğe bağlıdır.