Ben bundan 1 sene önce kız arkadaşımla imam nikâhı yaptım ve ailelerimizin haberi yoktu, hala da bilmemekteler ve ayrıldık. Okuduğum bilgilere göre ailelerden habersiz yapılan imam nikâhı geçersizmiş. Mehir hakkı olarak 20 adet altın sözünde bulundum. Eğer bu nikâh ailelerin haberi olmadığı için geçersizse bu mehir hakkını yine de vermem gerekir mi?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Kızın velisinin izni olmadan kıyılan nikah geçersizdir. Buna rağmen eğer ilişkiye girilmişse erkeğin bu kadına mehir vermesi gerekir. İlişkiye girilmemişse mehir verilmesi gerekmez. Bu konuda Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Hangi kadın, velisinin izni olmadan nikâhlanırsa onun nikâhı batıldır, onun nikâhı batıldır, onun nikâhı batıldır. Erkek onunla ilişkiye girmişse bu ilişkiye karşılık kadının mehir alma hakkı vardır. Eğer anlaşamazlarsa sultan (yetkili kişi) velisi olmayanın velisidir.” (Ebû Dâvûd, Nikâh 20; Tirmîzî, Nikâh 14; İbn Mâce, Nikâh 15; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/66)