Gayrimüslim bir ülkede trafik polisine rüşvet vermenin hükmü nedir? Diyelim ki bir eksiklikten veya bir problemden dolayı trafik memuru beni çevirdi. Benim bu sorunu küçük bir meblağ rüşvet vererek kurtarma durumum söz konusu iken memurun keseceği daha yüksek bir cezayı ödememin ve üstelik bu cezanın tağutun bekçilerine sermaye olarak verilmesi gibi durumlar söz konusu olunca bu gibi rüşvet meselelerinin hükmü nasıl olacaktır?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Vize ile bir ülkeye girmiş olan kişi, onların yasalarına uymayı kabul etmiş, buna karşılık onlar da bu kişiye karşı bir takım sorumluluklar üstlenmiş olurlar. Trafik kuralları gibi hem bireyi hem de toplumu yakından ilgilendiren bir konuda kurallara aykırı davranmak bir Müslümana yakışacak davranış değildir. Bu durumda sıra ceza ödemeye gelince “tağutun bekçilerine sermaye ödememe” bahanesine sarılmak kabul edilemez. Kurallara uymak zorundasınız. Uymazsanız ceza ödemeye razı olmalısınız.