Gayr-ı resmi boşanma sonucunda kad‎ın‎ın mağduriyeti nası‎l giderilecek? Yani bu boş‏anma muteber kabul edilecek mi?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Boşanma konusunda İslam âleminde bugün yaygın olan uygulamalar Kur’an-ı Kerim’e aykırıdır. Bu hususta www.suleymaniyevakfi.org sitemizde yer alan Talak (Erkeğin Boşama Hakkı) başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html

Resmi nikâh ile olan evlenmelerde boşanmanın da resmi olmasına gayret göstermek gerekir. Aksi takdirde büyük problemler çıkabilir. Resmi olmayan bir boşanma Kur’an’a uygun olarak yapılmışsa yine de geçerlidir. Yani öyle bir boşanma ile kişinin karısı kendisine haram olur.