Biz tamamen faizsiz bankacılık kullanan bir firmayız. Ancak son zamanlarda faiz bankacılığı yapan bankalar faizsiz bankacılık ürünleri diye; yine kendi bünyelerinde, Hollanda gibi ülkelerde açtıkları bankaları ile tekliflerde bulunmaktadırlar. Verilen teklifler cazip tekliflerdir. Bunlarla çalışmak caiz midir?

Tarih: 21 Aralık 2009

CEVAP:

Bugün Dünya üzerinde ikili bankacılık sistemi diye adlandırılan yani hem faizli hem de faizsiz bankacılık ürünlerini ya aynı çatı altında ya da ayrı branşları aracılığıyla sunan bankalar oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Hatta son global finansal krizden sonra IMF ve Dünya Bankası düzeyinde İslami finansal uygulamalara yönelme konusunda teşvik edici yaklaşımlara, açıklamalara şahit olunmaktadır. Fakat genelde birçok İslami diye adlandırılan banka ile özelde bahsi geçen faizli bankaların İslami Bankacılık ürünü diye pazarladıkları finansal ürünlerin büyük bir kısmı öz olarak faizli olup sadece isim ve ambalaj olarak faizsizdir.

Dolayısıyla faizli bankaların İslam’a uygun finansal ürünlere yönelmeleri, onların reklamını yapıp müşterilerini bu ürünleri kullanmaya teşvik etmeleri olumlu bir gelişmedir. Şayet bu bankaların sundukları ürünler özü itibariyle de faizsiz ise bu ürünlerden yararlanmanın bir mahzuru olmaz. Çünkü İslam alışverişte tarafların inancına değil bizzat alışverişe konu olan işlemin yapısına bakar; şayet o işlem İslam’ın yapısına uygun ise müslümanın bu işlemi yapmasında bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bizzat kendisi Yahudi, müşrik vb. diğer din mensuplarıyla alışveriş yapmıştır.

Belki bu noktada Müslümanlara ait bankalar dururken gayri müslim sermayeli bankaların desteklenmesinin uygunluğu konusu gündeme gelebilir. Bu konuda da şayet Müslümanlara ait bankalar gerek finansal ürünün özü gerekse kârlılık ve hizmet kalitesi gibi diğer unsurlar bakımından diğer bankalarla aynı veya daha kaliteli hizmet sunuyorlarsa bu durumda diğer bankalardansa İslami bankalarla işlem yapılması tavsiye edilebilir.

Yapılacak işlemin mahiyetini ve uygulanacak sistemi bize bildirirseniz daha geniş bilgi verme imkânımız olabilir.