Son zamanlarda ezan duası cemaatle yapılıyor. Sorum şu: Ezan duasının toplu olarak yapılması mı, yoksa herkesin tek başına mı yapması daha iyi?

Tarih: 11 Aralık 2012

CEVAP:

Ezan duasında sünnete uygun olan, ezanı dinleyen her bireyin duayı tek başına yapmasıdır.

Peygamberimizin ezan okunurken müezzinin söylediklerini tekrarladığı ve ezan bittikten sonra da ezan duasını yaptığı (Bkz. Buhari, Ezan, 8) kaydedilirken toplu olarak cemaate dua yaptırdığına ilişkin herhangi bir rivayet yoktur.

Cemaatle yapılan toplu dualar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki linkte bulunan cevabımızı okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/toplu-duanin-islamiyetteki-yeri-nedir.html