Yaşadığımız yerde bir miras meselesi meydana geldi, konu şuydu: Zamanında baba ve çocukları beraber yaşarlar, daha sonra büyük olan çocuk evlenerek ayrılır. Bu sırada diğer çocuklar ve baba çalışarak arazi alırlar. Ayrılan çocuk 1 sene ayrı kaldıktan sonra tekrar babasının evine geri döner, tabi alınan arazilerde bunun da katkısı vardır. Ama ayrıldığı için ve ayrıldıktan sonra da arazilerin bir kısmı alındığı için baba ona arazi vermez. Ama ölüm anında hatasını anlayan baba onun da malda hakkı olduğunu söyler. Daha sonraki senelerde kardeşler ayrılan çocuğa mal vermeyi istemezler. Onun ayrıldığı senelerde arazinin alındığını söyleyerek mal vermez ve aralarında pay ederler. Bu ayrılan kişiye araziden pay düşer mi bunu öğrenmek istiyorum?

Tarih: 22 Eylül 2010

CEVAP:

Malı babası almışsa bütün evlatları o mala mirasçı olurlar. Ama alındığı zaman kardeşleri adına alınmışsa o zaman zaten mirasa konu olmaz. Sizin ifadenizden bu malın babaya ait olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla hiçbir gerekçeyle evlatlardan biri veya bir kaçı miras dışı bırakılamaz.