Ben iki sene önce kapandım, namaza başladım. Almanya'da yaşıyorum. İlk başlarda kapanmam eşimi rahatsız etmedi ama sonra "açıl" diye tutturdu. Alman arkadaşlarına karşı benden utanıyor herhalde. Ben direniyorum ama bazen bu baskılara dayanamayacak gibi oluyorum. "Boşanacağım senden açılmazsan" diyor. Açılmam günah, biliyorum. Fakat ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Örtünmek Allah’ın açık emridir. Hiçbir sebep Allah’ın emrinin terk edilmesini gerektirmez. Dinimize göre Allah’a isyan olan bir konuda yaratılmışlara itaat edilmez. Sabırlı olun, direnin ve bu durumun Allah’ın emri olduğunu ona her defasında anlatmaya çalışın. Eğer bundan dolayı sizi boşarsa o zaman Allah’tan daha hayırlısını isteyin. Göreceksiniz, hakkınızda daha hayırlısı olacaktır. Bir ayette Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Eğer kadın, kocasının başkasına yönelmesinden veya yüz çevirmesinden korkarsa karşılıklı uzlaşmalarında bir günah yoktur. Uzlaşmak hayırlıdır. Nefisler ise kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi davranır ve korunursanız bilin ki, Allah yaptığınız şeylerin iç yüzünü bilir.

Çok kararlı olsanız bile kadınlar arasında adil davranmaya güç yetiremezsiniz. Öyleyse bir tarafa büsbütün meyledip diğerini ortada bırakmayın. Eğer uzlaşır ve çekinirseniz bilin ki Allah bağışlar ve ikramda bulunur.

Eşler boşanacak olurlarsa, Allah her birine bir imkân vererek onu diğerine muhtaç olmaktan kurtarır. Allah’ın imkânları geniştir ve yerinde karar verir.” (Nisa 4/128-130)