Eşcinselliği nasıl terkedebilirim?
Süleymaniye Vakfı > Eşcinsellik > Yazılı Fetvalar Tarih: 20 Ekim 2009  
Soru: Sitenizde 17 yaşında eşcinsel bir arkadaşın sorduğu soruyu okudum. Ben 24 yaşındayım ve bende de aynı his var. O kişi bu hissi bırakabildi mi acaba? Bıraktıysa nasıl bıraktığını öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Cevap: 

O soruyu bize soran kardeşimiz bir daha bizimle irtibata geçmedi. Fakat son gönderdiği mesajında cevabımızda belirttiğimiz hususlara elinden geldiğince riayet edeceğine dair söz vermişti.
 
Bu iş kararlılık işidir, azim işidir. Kişi ne kadar zor olursa olsun bir işi yapmaya ya da yapmamaya karar verirse başarıya ulaşır. Çalışan kişiye başarı garantisini, sonuç alma garantisini bizzat Allah Teâlâ vermektedir. O şöyle buyurmuştur:
 
“Erkek olsun kadın olsun, kim mümin olarak güzel işler yaparsa, elbette ona güzel bir hayat yaşatacak ve onları işledikleri en güzel işleri esas alarak ödüllendireceğiz.” (Nahl, 16/97)
 
“İnsanın çalıştığından başkası kendinin değildir. Çalışmasına bakılacak; sonra karşılığı tastamam verilecektir.” (Necm 53/39-41)
 
Eğer benzer duyguları siz de yaşıyorsanız orada verilen cevaplar sizin için de geçerlidir. Siz yeter ki o işi bırakmayı isteyin. Allah’a da dua edin, size yardımcı olsun diye. Göreceksiniz ki başarılı olacaksınız.
 
Bir de orada yazılanlara ilaveten konunun uzmanı olan doktorlara görünmenizi ve onlardan yardım almanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar medyada ve halk arasında “bu tür şeylerin tedavisi yok, Allah böyle yaratmış” dense de bunlar kesinlikle doğru değildir! Allah bir dert vermişse mutlaka devasını da vermiştir. Peygamberimizden nakledilen bir rivayet şöyledir:
 
Üsâme b. Şerîk (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Bedeviler: Ey Allah’ın Rasûlü! Hastalanırsak tedavi yoluna gidelim mi? Dediler. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
 
“Evet, tedavi görün. Ey Allah’ın kulları tedavi olunuz. Çünkü Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını (devasını) yaratmıştır. Ancak bir hastalık müstesnadır” buyurdular. Bunun üzerine “o bir hastalık nedir, ey Allah’ın Rasûlü?” dediklerinde; “O ihtiyarlıktır” buyurdu. (Tirmizi, Tıp, 2; Ebû Dâvûd, Tıp: 1; İbn Mâce: Tıp: 1)

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Bu fetva 16407 kez görüntülendi.
Kategorideki Diğer Fetvalar:
Sıra     Fetvaya ait soru Tarih    Okunma    
1 Ben eşcinsellikle ilgili sorumun cevabını okudum. Hocam Allah sizden razı ve memnun olsun. Ayrıca bu soru ve cevabını sitenize eklemişsiniz. Ben de bu soruyu ve bana gönderdiğiniz cevabı bütün gay arkadaşlarıma yolladım. Belki birinin ilgisini çeker diye. Benim için çok zor bir şey de olsa ben artık gaylığı bıraktım. Sizin dediklerinizi hep uyguladım. Msn’leri kapadım, telefonumun kartını kırdım ve bütün arkadaşlarımla irtibatımı kestim. İnşallah zaman geçtikçe alışırım bu duruma. Namaza da başladım. Ne zaman ki ben aklınıza gelirsem bana dua edin hocam. Gerçekten sorumu çok güzel cevaplamışsınız. Keşke gayları uyaracak sizler gibi bilgili birileri daha olsa! Belki çok kimsenin ahireti kurtulurdu. Benim ise arkadaşlarıma dua etmekten başka çarem yok! Çok iyi insanlar da var aralarında. Hepsi bir aşk, sevgi peşindeyken kötü yola alışıyorlar. Tekrar çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. 2009.08.10 19122
2 Ben Almanya’da yaşayan evli, iki çocuk babasıyım. Utanarak yazıyorum; ama ben bir eşcinselim. Ne yaptıysam duygularımdan kurtulamıyorum, sadece erkeklerden hoşlanıyorum. Bu yüzden çok günah işledim, tövbe de ettim, yapamadım. Bir şey beni sürüklüyor oraya. Ama çok korkuyorum, eninde sonunda ölüm var, Allah'a döneceğiz. Derdimi size aktarmakta bir yarar olacağına inanıyorum. Ben 28 yaşındayım. Saf, temiz kalpli biriyim. Bu duygu bende olmasa çok iyi, dinine bağlı biri olurdum. Belki bana eşimle beraber yaşamak zor gelmiyor; ama onunla yaşamak tat da vermiyor. Çıkmazlardayım ve biliyorum ki gay olmak büyük günah. Biraz araştırdım, artık yapmak da istemiyorum. Bu sefer çok kararlıyım, bırakacağım her şeyi. Yaptığım günahlar, zinalar bana çok korku veriyor. Burada bana tavsiyeleriniz nelerdir? Allah gaylar hakkında ne diyor? Böyle yaşamak bana çok ağır geliyor, zorluk çekiyorum hocam. Yardım edin, yaşadığım acı yıllara mı yanayım, o kadar günah işledim bu hususta ona mı yanayım? Ben Allah'a nasıl, ne yüzle giderim! Günah olmasa bir erkekle yaşardım. Hastalık desem değil, ilaçla gitsin. Böyle insanlar ne yapmalıdır? 2009.08.10 46255
3 Ben eşcinselim. 17 yaşında bir erkeğim ve erkeklere ilgi duyuyorum. Ama oldukça dindar bir aileden geliyorum ve kendim de çok dindarım. Bu konuda doktorlara danıştım ve bana eşcinselliğin değişemeyeceğini söylediler. Yaptığım araştırmalarda da eşcinselliğin genetik olduğunu ve bugünkü tıbbi koşullarda değiştirilemediğini öğrendim. Merak ettiğim şu: Eğer ben ömrüm boyunca hislerime hakim olup cinsel ilişkiye girmezsem günahkar sayılır mıyım? Ve eğer cinsel ilişkiye girmeden sadece duygusal bir ilişki yaşarsam günah olur mu? Şimdiden teşekkür ederim. Lütfen çok yardıma ihtiyacım var. İnanıyorum benim gibi bir sürü insanın da bu konuda yardıma ihtiyacı vardır. 2009.08.10 20942
4 İslam dininin eşcinselliğe bakışı nasıldır? 2009.08.10 36434
5 Sitenizde 17 yaşında eşcinsel bir arkadaşın sorduğu soruyu okudum. Ben 24 yaşındayım ve bende de aynı his var. O kişi bu hissi bırakabildi mi acaba? Bıraktıysa nasıl bıraktığını öğrenmek istiyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum. 2009.10.20 16407