Erkeklerin askere giderken veya düğün öncesi kına gecelerinde serçe parmaklarına kına yakmaları haram mıdır?

Tarih: 20 Şubat 2010

CEVAP:

Hayır, haram değildir. Bu, örfle ilgili bir husustur. Burada erkeklerin kadınlara benzemeye çalışması söz konusu değildir. Sakıncalı olan, erkeklerin tıpkı kadınlar gibi giyinmesi ve süslenmesi yani onlar gibi olmaya çalışmasıdır. Örfümüzde yer etmiş olan bu âdetin hadislerde yasaklanan durumla bir ilgisi yoktur.